Lista kontrolna do zastosowania w Twoim biznesie - 22 punkty

 

Od ostatnich dwóch lat standaryzujemy w naszych firmach procesy biznesowe. Tworzymy listy kontrolne, tzw. checklisty. Wszystko po to, aby pracowało się lepiej, efektywniej i dużo prościej wdrażało nowych członków naszej watahy (zespołu).

Tym razem coś, co wierzę, że może Ci się przydać. Lista kontrolna, którą stworzyliśmy na potrzebę swojego biznesu. Początkowo dla Wolves Summit później dla innych marek.

Lista zawiera najważniejsze elementy, jakie powinna zawierać Twoja strona lądowania (czyli miejsce, gdzie kierujesz ruch z kampanii internetowej).

Przygotowałem ją po spotkaniu z jednym z klientów, gdzie konsultuję i tworzę kampanię marketingową skierowaną na większość perspektywicznych rynków w Europie i Azji.

Listę kontrolną, stosujemy, budując nową stronę lądowania (landing page), czyli stronę, na którą kieruję ruch z reklam, z e-mailingów, z Facebook™ Messengera, czy z innych źródeł jak np. od partnerów.

 

Poniżej pełna lista kontrolna zawierająca 22 najważniejsze punkty:

 

1. OBJAŚNIENIE

Upewnij się, że Twoi potencjalni klienci zrozumieją Twój język oraz sposób komunikacji. Odnoś się, używając sformułowań znanych Twojej grupie docelowej. Zastosowane grafiki powinny być jasne i zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla twórcy.

 

2. JASNY KOMUNIKAT

Najlepiej konwertujące strony lądowania zawierają tylko jedno wezwanie do działania – jedną czynność, którą chcesz, aby wykonał Twój klient. Upewnij się, że nie próbujesz zrobić zbyt wiele i że nie chcesz „zabić mrówki bombą atomową”.

 

3. „TŁUMACZYĆ JAK PASTUCH KROWIE NA ROWIE”

Jeżeli osoba odwiedzająca stronę lądowania w 5 sekund nie zrozumie, jakie są dla niej potencjalne korzyści, wyjdzie i raczej nie wróci. Przeprowadź 5-sekundowe testy ze znajomymi, współpracownikami lub rodziną i upewnij się, że każdy rozumie Twój przekaz.

 

4. WYRAŹNY NAGŁÓWEK

Twoja strona musi posiadać wyraźny nagłówek. Po jego przeczytaniu osoba odwiedzająca stronę powinna się zaciekawić oraz chcieć dowiedzieć się więcej. Niech będzie pewna, że znalazła się we właściwym miejscu. Jeżeli masz z tym problem, porównaj to do relacji partnerskich. Jakie jedno zdanie spowodowałoby, że chciałbyś/abyś więcej?

 

5. CTA (wezwanie do działania)  - WIDOCZNE OD RAZU NA EKRANIE

Większość osób, która odwiedzi Twoją stronę, nigdy nie zjedzie kursorem poniżej złamania ekranu – obszaru strony, który wyświetla się bez przewijania strony w dół w celu zapoznania się z pozostałą treścią. Upewnij się, że CTA (wezwanie do działania) znajduje się w widocznym miejscu od razu po wczytaniu strony przez użytkownika. Zasada dotyczy zarówno strony otwieranej na komputerze, jak i tablecie czy telefonie.

 

6. KONTRASTUJĄCE KOLORY

Jest bardzo wiele teorii i debat na temat tylko jednego elementu strony – przycisku akcji. Kolor przycisku CTA (wezwania do działania) powinien być wyraźny i kontrastować z resztą treści oraz tła strony. Jeżeli kolory Twojej marki nie zawierają możliwości zastosowania się do tej zasady – wprowadź dodatkowy kontrastujący kolor na potrzebę użycia na stronach lądowania.

 

7. CTA (wezwanie do działania) - PRZYCISK Z NIESTANDARDOWYM TEKSTEM

Wyślij – często stosowane słowo w wielu formularzach zapisu oraz najczęściej wybierane przez programistów, którzy będą przygotowywać Twoje strony lądowania, nie jest wystarczające. Przetestuj różne nazewnictwa użyte na przycisku, który spowoduje chęć kliknięcia i dokonania zakupu lub dołączenia do Twojej listy marketingowej. Tekst powinien odpowiadać końcowemu rezultatowi, jaki otrzyma klient. Dopuszczalne jest, aby składał się nie tylko z jednego słowa. Przykłady: „Kup teraz”, „Zgadzam się na bezpłatne otrzymanie…”, „Proszę o wysłanie…” „Proszę o kontakt…” i wiele innych. Najważniejsza zasada – testuj.

 

8. SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI

Ikony udostępnień wraz z ilością podanych dalej Twoich treści, „możesz mnie zobaczyć w…”, referencje od klientów w formie zdjęć, tekstu lub najlepiej wideo, liczba pobrań danego materiału lub klientów, którzy skorzystali z tego produktu lub usługi – to wszystko pozwoli Ci na zwiększenie konwersji na Twojej stronie lądowania. Społeczny dowód słuszności ma utwierdzić klienta w tym, że „nie jest jedynym frajerem, który skorzystał z danego produktu/usługi” i że podejmuje właściwą decyzję, czy to wydając swoje ciężko zarobione pieniądze, czy udostępniając Ci swoje dane jak np.: imię, adres e-mail, telefon.

 

9. ANGAŻUJĄCE ELEMENTY WIZUALNE

Strona lądowania powinna zawierać strzałki, boksy, tzw. ptaszki, oznaczenia, wypunktowania oraz inne elementy wizualne, które przyciągną wzrok na dłużej, ale nie wprowadzą „oczopląsu” i niepotrzebnego zamętu. Ich nadrzędnym i jedynym właściwie celem jest doprowadzić odwiedzającego do pola zawierającego wezwanie do działania (CTA), czyli przycisk zapisu.

 

10. OGRANICZONA NAWIGACJA

Strona nie powinna zawierać nawigacji z głównej strony internetowej. Niedopuszczalne jest użycie stopki oraz nagłówka, które zawierają możliwości przejścia do pozostałych naszych zasobów. Jedynymi dopuszczalnymi elementami jest nawigacja umożliwiająca łatwiejsze poruszanie się na stronie, ale tylko w przypadku naprawdę długiej strony sprzedażowej – nigdy w przypadku zapisu na bezpłatny materiał lub gdy przekazujemy tylko swoje dane osobowe bez składania zamówienia. Jedynym dopuszczalnym elementem jest umieszczenie informacji o polityce prywatności, regulaminie oraz innych wymaganych przez prawo elementach.

 

11. GRAFIKA MATERIAŁU (HERO SHOT)

Zaczerpnięty z języka angielskiego termin „Hero Shot” oznacza miejsce, sekcję na tworzonej przez Ciebie stronie lądowania, która zawiera wyraźne oznaczenie w formie zdjęcia, wizualizacji lub grafiki oferowanego przez Ciebie produktu, usługi lub bezpłatnego materiału nazywanego „Lead Magnet” (w języku polskim zwykle używamy tłumaczenia: magnes). Zastosowanie powinno zwiększyć konwersję, ale uwaga – nie zawsze. Zacznij tworzyć stronę lądowania z uwzględnieniem „Hero Section”, ale przeprowadź również testy bez graficznej wizualizacji materiału (korzyści), którą otrzymuje Twój klient.

 

12. MINIMALNA ILOŚĆ DANYCH W FORMULARZU ZAPISU

Często popełnianym błędem jest umieszczenie formularza zapisu ze zbyt dużą liczbą pól – danych, które oczekujemy od klienta. Nadrzędna zasada w marketingu mówi: „Im mniej, tym lepiej” oraz „Im prościej, tym lepiej”. Nie próbuj wyważać otwartych drzwi. Poproś osobę odwiedzającą Twoją stronę tylko o minimalną ilość danych, jakiej potrzebujesz. Jeżeli kontaktujesz się tylko przez adres e-mail, to nie proś o numer telefonu. Jeżeli w komunikacji masowej z klientami nie wykorzystujesz pola imienia, nie proś o nie.

 

13. ROZBUDOWANY FORMULARZ

Jeżeli musisz uzyskać od klienta więcej informacji już na etapie strony lądowania, rozważ zastosowanie progresywnego formularza zapisu. Co to oznacza? Na pierwszym etapie poproś klienta tylko o podanie adresu e-mail. Na drugim etapie (zaraz po tym, jak poda Ci adres e-mail i naciśnie przycisk) poproś o podanie pozostałych niezbędnych pól, informując krótko, jednym zdaniem, klienta, po co i dlaczego ma Ci podać dodatkowe informacje. Jeżeli formularz nie zostanie do końca wypełniony, wciąż masz szansę dotrzeć do tej samej osoby nie tylko remarketingiem, ale również automatycznym lub indywidualnym kontaktem e-mailowym.

 

14. TOŻSAMOŚĆ – ODBICIE W LUSTRZE

Patrząc w lustro, zawsze zobaczymy swoje odbicie (chyba że oglądamy film typu horror – wtedy nie możemy być tego pewni). Mając na uwadze, że nie każdy z naszych klientów lubi poczucie niepewności i że nie sprzyja ono zwykle konwersji, powinniśmy stosować te same grafiki, kolory i teksty na stronie lądowania, których użyliśmy w reklamie lub wiadomości wysłanej do klienta. Podsumowując, materiały graficzne, treść nagłówka oraz kolorystyka strony powinny nawiązywać do miejsca, z którego przybyła do nas osoba odwiedzająca naszą stronę lądowania.

 

15. SPÓJNOŚĆ MARKI

Użyte czcionki, kolorystyka, jakość grafik, archetyp marki – wszystko powinno być spójne z wytycznymi, jakie zawiera księga znaku, którą otrzymałeś od zleceniodawcy (dla którego wykonujesz stronę lądowania) lub grafika, który przygotowywał logotyp. Nie musisz umieszczać na każdej stronie lądowania wielkiego logo Twojej firmy – nie o to tu chodzi. Chodzi o wywołanie świadomego lub podświadomego poczucia spójności z Twoją marką i stopniowego budowania jej świadomości w mózgu osoby wchodzącej na Twoją stronę lądowania.

 

16. UDOSTĘPNIJ

O ile strony lądowania praktycznie nigdy nie staną się „viralowe” (nie będą masowo udostępniane przez Internautów), o tyle bardziej altruistyczne osoby lub Twoi dobrzy klienci będą chcieli pomóc w udostępnieniu treści dalej. Najczęściej wykorzystywane będą udostępnienia na Facebooku. Jeżeli kierujesz kampanię B2B, nie zapomnij umieścić udostępnienia w serwisie LinkedIn oraz możliwości wysłania bezpośrednio na e-mail. Jeżeli tworzysz stronę lądowania pod influencerów, media, osoby publiczne lub po prostu w języku angielskim, lub na rynek anglosaski, umieść możliwość udostępnienia na Twitterze.

Przyciski powinny być łatwo dostępne i wyraźne. Nie powinny jednak zakłócać konwersji i być łatwiej dostępne niż przycisk wezwania do działania (CTA, przycisk zapisu). Możesz rozważyć umieszczenie ich na stronie podziękowania – po zapisie lub w wiadomości, którą otrzymają od Ciebie osoby, które zapisały się w celu pobrania bezpłatnego materiału lub dokonania zakupu.

 

17. POLITYKA PRYWATNOŚCI I REGULAMIN

Nie tylko są niezbędne i wręcz wymagane przy kierowaniu ruchu z takich serwisów jak Google (AdWords), ale przede wszystkim zwiększają konwersję i budują zaufanie. Najlepiej, jeśli będą widoczne i łatwo dostępne na dole strony w stopce.

 

18. NIE SPAMUJ

Jasno podana treść zawierająca informacje, że nie jesteś spamerem i nie wysyłasz niezamówionych wiadomości, a co najważniejsze, nie udostępnisz adresu e-mail Twojego potencjalnego klienta dalej, jest więcej niż mile widziana i wpływa pozytywnie na wyniki Twojej konwersji.

 

19. KONTROLA NAJWYŻSZĄ FORMĄ ZAUFANIA

Moja mama zawsze powtarza, że kontrola jest największą formą zaufania. Nie tylko w stosunku do innych, ale również do każdego działania w marketingu internetowym. Przygotuj sobie listę narzędzi oraz kodów śledzących, które musisz za każdym razem umieścić na stronie lądowania lub na kolejnym etapie (strona podziękowania lub strona z kolejną propozycją sprzedażową). W moim przypadku będą to kody śledzące z Google Analytics, programu pocztowego Active Campaign, Facebook, innych sieci reklamowych, czasami kod umożliwiający umieszczenie czata oraz „heat mapy” – programy badające ruch kursora myszki osoby odwiedzającej Twój serwis.

Uważaj, aby nie przesadzić. Zbyt duża ilość kodów śledzących spowoduje, że Twoja strona może bardzo wolno wczytywać się na urządzeniu osoby odwiedzającej (telefon, komputer, etc.).

 

20. DOMENA

Umieść stronę na dedykowanej domenie odpowiadającej sloganowi reklamowemu lub wewnątrz Twojego serwisu (strony głównej), np.: możesz rozważyć umieszczenie jako subdomena lub jako stronę w Twoim serwisie. Raczej nie powinno się stosować umieszczania stron lądowania na stronach innych serwisów internetowych lub wewnątrz stron dostawców oprogramowania do tworzenia strony lądowania.

 

21. SERWIS

O stronę lądowania powinno się dbać tak samo, jak o własny samochód. Upewnij się, że jest sprawna. Określ osobę odpowiedzialną za jej utrzymanie. Upewniaj się regularnie, że wszystko działa poprawnie. Formularz przesyła dane. Zamówienia są realizowane, a strona widoczna jest tak samo dobrze na każdej przeglądarce oraz na urządzeniach mobilnych (telefon, tablet, itd.).

 

22. WPROWADŹ PROCEDURY

Nieważne, czy pracujesz sam, czy jesteś częścią większego zespołu, czy pracujesz dla kogoś. Zadbaj o procedury, czyli listy kontrolne ze spisanymi czynnościami, które będą realizowane za każdym razem przy tworzeniu stron lądowania. Być może na tym etapie nie jest to dla Ciebie potrzebne i wydaje Ci się to dodatkową pracą, ale uwierz mi – unikniesz w ten sposób wielu błędów i przeoczeń. Nie bez przyczyny IKEA drukuje i dodaje do każdej paczki instrukcje. Ile razy zdarzyło Ci się ją zbagatelizować i użyć nie tej śrubki lub nie wykorzystać jakiegoś elementu?

Nie obciążaj dodatkowo swojej głowy i standaryzuj pracę w swojej organizacji. Wydrukuj tę listę kontrolną i upewnij się, że stosujesz ją w swoim biznesie.

A Ty, praktykujesz podobne listy kontrolne?

 

Autorem wpisu jest: Marek Piasek

 

----

Z tej strony Basia. Jeżeli na tym etapie czujesz niedosyt, a zarazem wiesz, że masz świetny produkt lub usługę, która może pomóc Twoim klientom, ale tak naprawdę nie wiesz jak przebić się do nowych kontaktów i skutecznie poprowadzić rozmowę, aby zamknąć sprzedaż. To mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nagrałam wideo, w którym objaśniam szerzej (krok po kroku) i pokazuję narzędzia, które możesz wykorzystać do wygenerowania nawet kilkudziesięciu klientów już w pierwszym miesiącu.

Obejrzyj je klikając tutaj lub w obrazek poniżej. Przedstawiam na nim bardzo szczegółowo technikę, która może Ci pomóc dokonać zmiany. Dokładnie w taki sam sposób, jak mi pomogła w zaledwie 2 miesiące wygenerować sprzedaż na poziomie 800 tys. złotych. Szczegółowo przedstawiam wszystko krok po kroku, przybliżając historię oraz popełnione po drodze błędy, które z pewnością uda Ci się uniknąć, jeżeli zastosujesz moją metodę.

Kliknij tutaj lub w obrazek poniżej, aby poznać technikę.

Do zobaczenia w materiale wideo!


Basia Piasek 
Autorka książki "The Sales Gate. Skuteczne techniki i metody podnoszenia efektywności sprzedaży